Charakter zástavby

pohled na_kostelDominantou Radostína je kostel se starým hřbitovem obezděným zídkou, nacházející se uprostřed obce. V jeho blízkosti stojí jednopatrová budova původní obecné, později mateřské školy (v současné době se v přízemí nachází restaurace Obecná škola a v 1.patře využívá prostory Kopretina - centrum pro rodiče s dětmi) a budova obecního úřadu z roku 1979 postavená v moderním duchu té doby. Z náměstí vybíhají čtyři hlavní ulice směr Pavlov, Zahradiště, Ostrov n.Osl.a Kněževes, malá slepá ulička, ve které kdysi stávala radnice, a ulice do „Dolního konce“. V 50. a 60. letech zde byly vystavěny domky v ulici „Za Humny“. Dalším stavebním obvodem je obvod „Za Farským rybníkem“, tvořený většinou řadovými domky, a nejnovějším rozestavěným je obvod „Na Záhonech“, který navazuje na domky „Za Humny“.

zamecekDominantami Zahradiště je bývalý lovecký zámeček (z 18. století, patřící rodině Podstatzky-Lichtenstein, do jejichž správy přešel restitucí v roce 1995) na jedné straně příjezdové silnice a bývalý panský dvůr na straně druhé. Oba soukromé komplexy budov by si zasloužily rekonstrukci, prozatím se dočkaly nové střešní krytiny. Obydlené domy s přilehlými zahrádkami se nacházejí ve středu osady. V blízkosti domů jsou tři rybníky, dalších osm se jich nachází v okolních lesích a mezi poli. Po Zahradišti je také rozeseto několik stodol a několik soukromých chat. V podstatě uprostřed osady stojí zvonička. U Starozahradišťského rybníka funguje rekreační středisko, zvané „U Jezera“. Je možné ho využít k odpočinku a rekreaci, pro školní výlety, srazy či školení nebo svatby.